NJZ & LAND ROVER 
     CLUB  PL
OFF ROAD / CARAVANING
PAKOWANIE
Cały ten wyprawowo wyjazdowy majdan trzeba gdzieś i jakoś zapakować.
Kilka słów o pakowaniu.
Manele można pakować na kilka sposobów, ja stosuję taki podział bagażu
1 - tematycznie
2 - terminowo
3 - podręcznie
4 - zapasowo
"Tematycznie" oznacza to, że np worek umownie nazwany "A" pakujemy tylko lekkimi ubraniami, worek "B" tylko butami, skrzynkę "C" tylko słoikami itd itd
Sposób ten pozwala zachować porządek oraz panowanie nad ilością "zapasów" lecz wymaga ciągłego wywlekania wszystkich worów i skrzyń. Można go stosować donp: "cięższych" ubrań w czasie letniej wyprawy.
"Terminowo" oznacza, że tak pakujemy bagaż by pod ręką było to co w danym etapie jest nam potrzebne, np jest to wór z indywidualnym wyposażeniem ale obejmujacy wszystko na np: tydzien /bielizna, ciuchy, etc/ Oczywiście nie jesteśmy w stanie na 100% przewidzieć co nam z worka "zejdzie" a co zostanie, bo o tym decyduje np pogoda.Ale to też w gruncie rzeczy żaden problem.
EX militarna skrzynia ca 120 l materiał laminat, wieko blacha Alu.
W oryginale skrzynie te są do pewnego stopnia hermetyczne,  wieko nie jest na zawiasach i zapinane jest na zamki śrubowe. Konstrukcja bardzo mocna, można po tym skakać. Do moich celów przerobiona na zawiasy i nie hermetyczna. jeżeli wybiera się w podróż, to wyłącznie na bagażniku.
W Drawsku Pomorskim tu i owdzie do zdobycia.
 
sk (15) sk (16) sk
Skrzynia ca 55 l plastykowa, firmy CURVER, sterana ale nadal użyteczna. Nie zapewnia 100% szczelności, ale na bieżące żarcie i podręczne gary w sam raz. Na tyle mocna, że może "robić" za siedzenie (ważę 105 kilo a skrzynka daje radę) ale stanąć na niej to bym się nie zdecydował. Zastosowanie: w wnętrzu pojazdu, lub po dodatkowym zabezpieczeniu ładunku /np folią/ nadaje się również do przewozu na dachu. Do zakupienia np w sklepach internetowych ale dosyć drogie, dlatego też polecałbym raczej to co prezentuję poniżej
Curvera czyli skrzynkę EDA.
Skrzynia ca 55 l firmy EDA Plastiqe, bardzo podobna do Curverowskiej.
Zalety i wady jak wyżej.
Do kupienia w Castoramie za 60 zł
Alu skrzynki ex LOT-owskie. Bardzo lekkie i stosunkowo wytrzymałe. Można po nich łazić.
Do zastosowania wewnątrz pojazdu, lub na zewnątrz po dodatkowym uszczelnieniu wieka /uszczelka uniwesalna samoprzylepna, ew silikon, ew taśma "maggajwerka"/. Wieczko z zamkiem.  Bywają na allegro.
Ex militarne Alu skrzynie po "starożytnej" armii NRD. W standardzie skrzynia taka ma wymiary: wysokość 50 cm, szerokość 40 cm, długość 60 cm. Jako-taka, świetnie nadaje się na wypełnienie 109 lub 110. Kilka zapakowanych koło siebie skrzynek daje idealną powierzchnię do spania, tak też wykorzystałem je w czasie wyprawy Van Pur Syberia 99. Oryginalne skrzynie są w 100% szczelne, niesamowicie wytrzymałe, bywało, że używałem ich jako kobyłek pod landroverem, np jedna skrzynia podłożona pod hak 110, dychoteki czy ryndza spokojnie znosi ciężar samochodu pozbawionego podparcia kołami. Zakup możliwy na niemieckim E-bay ceny od 8 euro.
Beczka 30 l plastykowa. No cóż, może i mało ustawna, ale za to jaka przydatna. 
Po pierwsze szczelny pojemnik na wszystko od ciuchów, po żarcie. Oczywiscie jeżeli ktoś chce ją tak wykorzystać. 
Po drugie, i u mnie zasadniczo - robi za pralke (jak prać w terenie to chyba wszyscy wiedzą). 
Po trzecie jako pojemnik na "magazynowane" brudy (przecież nie codziennie sie pierze). 
Po czwarte czasami po prostu jako pojemnik na wodę, szczególnie gdy potrzebuję większą ilość ciepłej wody a pogoda nie sprzyja
"słonecznym workom" to do beczki woda, do wody grzałka, grzałka do przetwornicy. Każda (chyba) AGROMA oferuje te beczki,
nasze plastyki jeszcze biorą do Rosji  więc producent nie padł na pysk wzorem większości polskiego przemysłu lekkiego, ale należy
sie pospieszyć, bo podobno juz niedługo przestaną brać od nas i plastyki więc producent może tego nie przetrwać...
EX militarne stalowe pojemniki po amunicyjne różnych rozmiarów, na ogół szczelne. Przydatne na masę drobiazgów, śrubek, części, narzędzia, ew poprzez szczelność jako pojemnik apteczki itp, wszelakiego zastosowania.
Mocne i wytrzymałe, ale niestety niezbyt lekkie. Do kupienia na allegro, tam szukaj.
Alu bardzo mocna i 100% szczelna skrzynia po wojskowej optyce to idealna rzecz na /rozbudowaną / apteczkę. 
Niemiecki E-bay ca 10 -15 euro, allegro ca 80 zł
"Podręcznie" bagaże które wymagają ciągłej dostępności, np bieżące żarełko, mycie, gary i kuchenka, aparat foto itp
"Zapasowo" przedmioty i artykuły zabrane w większych ilościach np zapas kawy :),  papier toaletowy, psie puszki, części zapasowe, narzędzia, baterie  itp. Czyli takie które będą potrzebne w czasie całej podróży ale nie muszą być pod ręką czy w pobliżu bo sięgamy po nie w razie "W" lub w czasie planowych przepakowań. Zatem jak widać najskuteczniejszą metodą jest metoda... mieszana.

Wszystko "to", warto mieć popakowane w skrzyniach i worach. Te zaś pomocowane tak by w razie wypadku, wywrotki czy tp nie pozabijały załogi.
Moda na "ofrołdy" podobnie jak na żeglarstwo czy inne "twardzielskie" hobby, powoduje iż dla potrzeb hobbistów wszelkiej maści, produkuje się i sprzedaje mnóstwo mniej lub bardziej potrzebnych przedmiotow. Mają one jedną wspolną  cechę, sa na ogół cholernie drogie.

Poniżej kilka słów o różnych pojemnikach, może nie tak doskonałych jak te z górnych półek sklepów off-road`owych i innych im podobnych, ale nie mniej przydatnych i raczej skutecznie spełniających swoją rolę. Dla oddania wielkości /wymiary nie zawsze "działają na wyobrażnie" tak jak robi to przedmiot którego gabaryty znamy/ na niektórych zdjęciach obok skrzyń postawiony jest standardowy 5 l kanister na paliwo
 
Patrol, plastykowe skrzynki rodzimej produkcji w róznych rozmiarach. Używam, ale niestety ich wytrzymałość pozostawia bardzo wiele do życzeia, zaletą zaś jest duży wybór rozmiarów. Nadają sie wyłącznie do wnętrza pojazdu. Dosłownie wszędzie do kupienia, acz..., pociechy z tego wielkiej nie ma.
Siermiężne pojemniki stosowane w transporcie nabiału, to całkiem niezły patent na przewozenie rzeczy i atykułów które nie wymagaja zamknięcia /liny, buty szczególnie brudne itp/ Ogólnie dostępne. Można na nich spokojnie stanąć, siedzieć...
Szukać -  mleczarnia w stanie upadłości, wiejskie sklepiki....
Wyprawowe walizy SAMSONITE - te, wz z mało ustawnym kształtem wożę wyłacznie na bagażniku. Szczelne w 100%, bardzo wytrzymałe na uderzenia i nacisk.
Wadą jak wspomniałem jest ich kształt powodujacy "małą ustawność".
Czasami są używki na allegro, nowe to kosmos cenowy.
Ex militarne polskie worki brezentowe /sanitarne/, świetne jako pokrowce na przewożone na dachu przedmioty i materiały które mogą
ulegać dewastacji od konarów itp. Niezwykle mocne i co więcej mocno odporne na wodę i słońce. Wożę w nich na dachu np namiot,
plandeki, liny - w środku pakuję do nich na dzień śpiwory.
B II Otwierany po długości B I otwierany od góry  / do zakupu w AMW lub na allegro /. Zakup: allegro, AMW, sklepy "militarne" ceny
od 5 zł za worek
Polskiej produkcji worek "spływowy" Kwark /niebieski/ niestety po 4 latach użytkowania bierze do środka wilgoć,
nie wiele bo nie wiele ale jednak. Przeznaczenie na ciuchy, może jeżdzic na dachu, lecz nie jest zbyt mocny i kontakt z
konarami może mu zaszkodzić. Na zimnie sztywnieje i staje sie bardziej poddatny na uszkodzenia. Poza tym, nie wiem
jak w innych ale u mnie snują sie od środka przeszycia i powoli rozłażą się klejenia. Generalnie nie polecam.
Angielski wojskowy brezentowy worek transportowy /b. podobne sa amerykańskie i np francuskie/. Mocny brezent, nadają
się do wożenia na dachu lecz w celu zapewnienia całkowitej suchości ładunku warto do środka stosować dodatkowo np
amerykanskie worki przeprawowe lub po prostu grube-foliowe worki na smieci /110l/. Przeznaczenie ciuchy, śpiwory itp.                                         Imponujące jest to, że worki produkowane w latach 60 nadal są w doskonałej kondycji.
Zakup internet, sklepy sportowe oraz sklepy militarne. Oczywiscie również allegro....
Gdzie to wszystko upchnąć...
W środku co się da i co konieczne, co można to na bagażnik dachowy. Bagażnik wyprawowy nie może byc byle jaki bo może nagle okazać się, że to co miało jechać na dachu musi jechać w środku bo bagażnik poległ.
1 - konkretny bagażnik dychoteki, niestety poddatny na kolizję z konarami
2 - konkretniejszy jeszcze /dzięki skośnościa nie poddatny na zahaczenia o drzewa i konary/ na ryndzu
Oba zdolne przenieść obciążenia związane z asekuracją na trawersach, łącznie z asekuracją przy pomocy wyciągarki.
O mocowaniu bagażu...., zamocowany być musi. To kwestia /szczególnie w środku - bezpieczeństwa, a na zewnątrz również odporności na złodziejstwo :). Jako mocowanie świetnie spisują sie paski do portek wz Wojsko Polskie. Na allegro do kupienia za 2.5 zeta za sztuke, czyli jak za darmo. Mocna brezentowa taśma, silne, szybkie zapięcie.
Testowo obciążyłem toto 150 kilogramami - wytrzymało bez problemu. Można łączyc kilka pasków, można przewlekać je przez "szczeble" bagażnika, czy inne uchwyty. Można wreszcie przy pomocy blachowkręta i podkładki przytwierdzić je stabilnie do podłogi, ścian we wnętrzu czy elementów bagażnika, bulbaru czy wreszczie nadwozia na zewnątrz. Proste, tanie i skuteczne do bólu. Zakup AMW i allegro. Oczywiście stosowane jako uzupełnienie całej palety taśm samozaciskowych, gum, ośmiorniczek itp mocowań.
Zabezpieczenie ładunku na dachu. Wiadomo, jak złodziej sie uprze to..., nam najczęsciej jednak nie grożą złodzieje jako tacy a złodziejaszki co to łopatę czy inne pierdoły "okazyjnie by zabrali". Worki, skrzynki, łopatę itp spinam do kupy i z bagaznikiem przy pomocy kilku linek do zabezpieczania rowerów. Polecam te szyfrowe, bo z kupą kluczyków ciężko jest walczyć na górze. Na zdjęciu bagaznika dychoteki można zauważyć właśnie taką linkę która spina bagażnik, skrzynie i łopate. Dostępność linek: większość marketów i sklepów sportowych.
Pojemnik na wodę pitna i gospodarczą
1 - 20 litrowe kanistry "madeinbundeswera" są rewelacyjne, nawet kilkudniowe przetrzymywanie wody w czasie upałów
nie wpływa na stan magazywnowanej wody. Zakup na niemieckim e-bay.
Można na nich stawać, siadać, jak kto sie uprze to z góry zrzucać a nie zdejmować..., solidny niemiecki produkt
2 - pojemniki 10 - 15 litrowe;  "solarne" worki na wodę, świetny podręczny prysznic, zlew do garów, umywalka do rąk.
U mnie jeżdżą na masce dzięki temu od góry grzeje słońce, od dołu poprzez maskę silnik... Zakup allegro


Norbert J. Zbróg