Codzienność wyspy

codziennowyspy28.jpg

Całkowita powierzchnia plantacji palm olejowych wynosi około 27 milionów hektarów (dla porównania powierzchnia Polski to 31 milionów hektarów). Głównymi producentami oleju palmowego są Indonezja i Malezja. Oba te kraje charakteryzują się olbrzymim bogactwem fauny i flory. Indonezja zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem ilości gatunków endemicznych, a trzecie pod względem różnorodności gatunkowej.

Produkcja oleju palmowego doprowadza do utraty olbrzymich powierzchni lasów. Substancje chemiczne stosowane na konwencjonalnych plantacjach zanieczyszczają glebę, wodę a także powietrze.

Ekosystemy lasów deszczowych uznawane są za najbogatsze pod względem różnorodności biologicznej na świecie. Przekształcanie lasów na plantacje palmy olejowej prowadzi do utraty bioróżnorodności. W bezpośrednim zagrożeniu znalazły się takie gatunki orangutan, słoń sumatrzański, pantera mglista, tygrys sumatrzański, czy słoń indyjski. Nielegalna, ogromna w swoim zasięgu, wycinka lasów tropikalnych spowodowała, że orangutany, tak podobne do ludzi, mogą już wkrótce wyginąć.

Orangutany wśród wszystkich gatunków na ziemi należą do czterech naszych najbliższych krewnych, obok szympansa i goryla. Mają z nami 97% wspólnego DNA i uderzająco wiele podobieństw w zachowaniu. Niestety z naszego powodu stanęły na krawędzi zagłady. Siedliska orangutanów gwałtownie się kurczą ze względu na zamianę lasów tropikalnych w plantacje palm olejowych.

Photo album created with Web Album Generator